LOADING

Type to search

Ząbkowanie – wszystko co powinniście wiedzieć na ten temat

Ząbkowanie – wszystko co powinniście wiedzieć na ten temat

Kasia grudzień 28, 2020
Share

Ząbkowanie to trudny czas dla każdego rodzica. Dziecko staje się marudne, dużo płacze, często nie chce jeść. Warto więc dowiedzieć się jak najwięcej na temat pojawiania się kolejnych zębów i dobrze przygotować się do tych chwil. Lek na gorączkę należy mieć zawsze w pogotowiu.

Jak rozpoznać ząbkowanie u maluszka?

Ząbkowanie objawia się na wiele sposób, dlatego rozpoznają je nawet mało doświadczeni rodzice. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na obfite ślinienie się. Ślina z kolei sprawia, że skóra staje się przesuszona, co powoduje duży dyskomfort. Z tym problemem należy poradzić sobie, dzięki stosowaniu tłustego kremu, który nawilży ją oraz przyniesie szybką ulgę. Ząbkowanie objawia się również bezustannym wkładaniem rączek, a także wszystkich innych przedmiotów do buzi. Warto również zwrócić uwagę na rozpulchnione, czerwone i swędzące dziąsła. Jeden bądź dwa dni przed przebiciem ząbka, dziąsło jest bardzo wrażliwe i dziecko zmaga się ze sporym bólem. Objawia się to również brakiem apetytu, gdyż jedzenie podrażnia jeszcze bardziej wrażliwe już miejsce. Oprócz tego pojawia się temperatura, która stanowi dodatkowy czynnik wpływający na pogorszenie się samopoczucia. Lek na gorączkę w tym przypadku to niezbędne wyposażenie, gdyż obniża temperaturę, a jednocześnie działa przeciwbólowo. Warto zaznaczyć, że kiedy ząb się przebije, temperatura powinna naturalnie ustąpić. Kiedy tak się nie dzieje, należy umówić się na konsultację z lekarzem. Ząbkowanie objawia się również niespokojnym snem, wierceniem w trakcie spoczynku, dużą płaczliwością oraz niepokojem.

Mniejsza ilość dzieci w trakcie pojawiania się zębów zmaga się również z wysypkami czy katarem. Oprócz tego warto wspomnieć o ciągnięciu się maluszków za uszy. To efekt promieniującego bólu, który biegnie aż do okolic uszu, skutkiem którego dzieci drapią się i ciągną za nie.

Co pomaga na ząbkowanie?

Pojawienie się nowych zębów u dziecka oznacza ból, dyskomfort oraz rozdrażnienie. Dlatego należy poznać wszystkie sposoby, które przyniosą jakże pożądaną ulgę. Lek na gorączkę sprawdzi się znakomicie, jednakże są również inne sposoby. Warto wspomnieć o schłodzonych gryzakach bądź grzechotkach w których znajduje się specjalny płyn przeznaczony do schładzania. Masowanie dziąseł przy pomocy herbaty rumiankowej również powinno przynieść ulgę. Żel na ząbkowanie to jednak najczęściej wybierany sposób. Można kupić go w aptece bez recepty i jest to wydatek rzędu kilkunastu złotych. Używa się go do smarowania dziąseł, jednakże nie można zapomnieć o wcześniejszym umyciu rąk.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment