LOADING

Type to search

Jak rozpoznać hemoroidy u dziecka?

Jak rozpoznać hemoroidy u dziecka?

Kasia październik 10, 2020
Share

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu to bardzo uciążliwa i krępująca dolegliwość. Kojarzą się z siedzącym trybem życia, dojrzałym wiekiem oraz ciążą. Bywa, że zdarzają się również hemoroidy u dzieci. Nieświadome problemu, często ignorują objawy, narażając się na ból i dyskomfort. Czym są i jak można im zapobiegać?

Czym są hemoroidy?

Guzki krwawnicze, nazywane hemoroidami to struktury naczyniowe złożone z połączeń tętniczo-żylnych i tkanki łącznej, są dla organizmu bardzo ważne. Uszczelniają kanał odbytu oraz kontrolują wydalanie. Potocznie przez wszystkich nazywane hemoroidy, to nic innego jak choroba hemoroidalna, powstała na skutek nadmiernego wypełnienia się naczyń krwią oraz rozwijających się stanów zapalnych. To krępująca, wstydliwa choroba cywilizacyjna XXI wieku. Szacuje się, że nawet co druga osoba zmaga się z hemoroidami. Powstawaniu żylaków odbytu sprzyja siedzący tryb życia, zła dieta, ciąża oraz uwarunkowania genetyczne.

Objawy hemoroidów u dzieci

Hemoroidy u dzieci dają podobne objawy jak u dorosłych. Najczęściej występuje świąd i pieczenie w okolicach odbytu oraz dyskomfort i ból podczas wypróżniania. W bardziej zaawansowanym stadium choroby w stolcu zauważyć można krew oraz śluz. Dzieci mogą także zgłaszać potrzebę fizjologiczną częściej niż zwykle. Po zaobserwowaniu lub zgłoszeniu przez malucha takich objawów, należy niezwłocznie zasięgnąć konsultacji lekarskiej. Jeżeli dziecko jest już samodzielne i nie zgłasza niepokojących symptomów, Twoją czujność powinno wzbudzić drapanie się w okolicach odbytu, drażliwość czy częstsze wypróżnianie. Dzieci cierpiące na hemoroidy, z powodu dyskomfortu nie potrafią wysiedzieć w spokoju, wiercą się i kręcą. Jeśli takie zachowania nie są normą u malucha, należy czym prędzej zgłosić się do specjalisty.

Hemoroidy u dzieci – jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Profilaktyka żylaków odbytu powinna opierać się na odpowiednim nawodnieniu oraz prawidłowej, bogatej w błonnik diecie. Hemoroidy u dzieci powstają także na skutek niedoborów żelaza. Alergie pokarmowe, nieregularne posiłki czy stres są przyczyną rozregulowania procesów fizjologicznych i powstawania zatwardzeń. Aby uniknąć hemoroidów, należy eliminować te czynniki ryzyka.

W leczeniu żylaków odbytu u dzieci pediatrzy zwykle przepisują leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, dostępne w formie maści oraz czopków. Mają one złagodzić świąd, zmniejszyć ból oraz wyleczyć stan zapalny i zmniejszyć krwawienie. Lekarze zalecają także wprowadzić do diety dziecka dużo warzyw i owoców, płatki zbożowe czy siemię lniane, w celu dostarczenia niezbędnego błonnika. Pamiętać należy o wodzie, która jest niezbędna przy wysokobłonnikowej diecie. Poprawia funkcjonowanie jelit i całego organizmu. Bardzo ważna jest codzienna dawka ruchu, dlatego warto zachęcać dziecko do aktywności, najlepiej na świeżym powietrzu. Wysiłek fizyczny poprawia perystaltykę jelit oraz reguluje procesy trawienne.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment