LOADING

Type to search

Dlaczego Twój styl życia sprzyja zaparciom?

Dlaczego Twój styl życia sprzyja zaparciom?

Kasia grudzień 30, 2020
Share

Zaparcia to problem z którym zmaga się coraz większa część społeczeństwa. Winę ponosi niewłaściwa dieta oraz siedzący styl życia. Warto wiedzieć jak rozprawić się z tym problemem, gdyż to niewielkie zmiany wywołują tak naprawdę największe efekty.

Skąd biorą się zaparcia?

W dzisiejszych czasach ilość osób zmagających się z zaparciami jest o dwa razy większa niż miało to miejsce w 1997 roku. Oprócz tego w wielu przypadkach problem ten wymaga również hospitalizacji, co nie miało miejsca jeszcze kilka lat wstecz. Winą można obarczyć przede wszystkim niewłaściwe odżywianie się oraz siedzącą pracę, którą w dzisiejszych czasach wykonuje coraz więcej osób. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z przewlekłymi zaparciami oznacza to szereg bardzo negatywnych efektów dla organizmu. Wpływają one nie tylko na stan zdrowia, ale również samopoczucie i samoocenę.

Największą winę ponosi dieta określana mianem „zachodniej”. Przeważają w niej produkty wysokotłuszczowe w których występują bardzo małe ilości błonnika. Oprócz tego winę ponoszą spore ilości żywności wysokoprzetworzonej. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana diety, co skutkuje zdecydowaną poprawą problematycznego stanu zdrowia. Kiedy mamy do czynienia z przewlekłymi zaparciami, powodują one szereg negatywnych zjawisk i komplikacji dla zdrowia. Chodzi przede wszystkim o hemoroidy, a nawet wypadanie odbytu, kiedy chodzi o ludzi dorosłych i osoby starsze. Niestety, w związku z nimi trzeba wykonywać zabiegi chirurgiczne, które wiążą się z dużym dyskomfortem i co tu dużo ukrywać – bólem.

Jak rozprawić się z zaparciami?

Problem zaparć można poprawić bardzo łatwo. Mowa przede wszystkim o zmianie diety. Musi znaleźć się w niej więcej warzyw oraz owoców, a także produktów, które zawierają spore ilości błonnika.

Oprócz tego winę za zaparcia ponosi pozycja siedząca. Bezustanne siedzenie sprawia, że praca przewodu żołądkowo-jelitowego zdecydowanie zwalnia i nie funkcjonuje on tak dobrze jak przewód osób pracujących fizycznie bądź uprawiających sport. Lekarze przekonują, że aby pożegnać się z problemem nie trzeba wcale spędzać długich godzin na siłowni. Wystarczą krótkie, ale regularne spacery. Ich zadanie polega na pobudzaniu ruchów jelit oraz sprawiają, że człowiek zaczyna czuć się lżej już po kilkudziesięciu krokach. Ta krótka przerwa w pracy nie wpłynie negatywnie na efekty, a zdecydowanie poprawi stan zdrowia. W zaparciach pomagają również duże ilości płynów w diecie, zjedzenie ciepłego posiłku oraz regularne spożywanie śliwek i otrębów. Pikopil, Relax czy Dulcosoft to tylko przykłady środków, które można nabyć w aptece. Sprawdzą się one doskonale i przyniosą znaczną poprawę, nawet kiedy zaparcia pojawiają się regularnie. Jednakże, taki stan rzeczy wymaga również konsultacji z lekarzem, aby odszukać przyczyn omawianej dolegliwości.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment