LOADING

Type to search

Poznaj najważniejsze różnice między smoczkami dostępnymi na rynku

Poznaj najważniejsze różnice między smoczkami dostępnymi na rynku

Kasia październik 13, 2020
Share

Na rynku dostępnych jest wiele firm oferujących smoczki o różnym przeznaczeniu. Według producentów, każdy jest wyjątkowy, bezpieczny i idealny dla Twojego dziecka. Jak więc wybrać ten właściwy? Czym się kierować? Czy w ogóle istnieje smoczek idealny?

Jaki kształt smoczka dla dziecka wybrać?

Wybór kształtu smoczka jest bardzo ważny. Niewłaściwie dobrany może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dobry smoczek to taki, który, który nie zaburza odruchu ssania oraz jest przyjazny dla zgryzu i jamy ustnej malucha. Z uwagi na kształt kupić można następujące rodzaje smoczka:

  • Okrągły – jak wskazuje nazwa, gumka jest okrągła, można go włożyć do buzi dziecka dowolną stroną.
  • Symetryczny – z obu stron jest spłaszczony, dziecko może łatwo i prawidłowo samo umieścić go w buzi.
  • Dynamiczny – szczególnie polecany dzieciom karmionym piersią. Taki smoczek wymusza właściwy sposób ssania, nie zaburzając odruchów. Wykonane są w taki sposób, aby imitować pierś podczas karmienia. Rozciągają się i kurczą, dostosowując do rytmu ssania. Zbudowane z twardszej części u nasady i miękkiej, znajdującej się w buzi.
  • Ortodontyczny, inaczej anatomiczny – rekomendowany przez logopedów i stomatologów, jako bezpieczne dla zgryzu dziecka. Mają charakterystyczny kształt. Jest spłaszczony na dole i wypukły na górze. Podczas ssania dopasowuje się do budowy buzi dziecka. Wśród anatomicznych, warte wypróbowania są smoczek Tommeetippee, Chicco czy MAM.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który smoczek wybrać. Wybór powinniśmy uzależnić od tego, w jakim celu jest nam potrzebny. Jeśli karmimy piersią i nie chcemy zaburzać prawidłowych odruchów, warto zdecydować się na smoczek dynamiczny. Jeśli szukamy smoczka uspokajającego, zdecydowanie lepszym wyborem będzie ortodontyczny.

Różnice między smoczkami lateksowymi a silikonowymi

Nie bez znaczenia jest materiał, z którego smoczek jest wykonany, wyróżniamy smoczki:

  • Lateksowe, inaczej kauczukowe – mają jasnobrązowy, matowy kolor i charakterystyczny smak oraz zapach, który uzależnia dzieci. Lateks nie przyciąga kurzu.
  • Silikonowe – są przezroczyste i bezzapachowe. Charakteryzują się większą trwałością i odpornością na działanie wysokich temperatur. Niektóre dzieci mają alergię na silikon, należy więc obserwować dziecko, czy nie powoduje u niego zmian skórnych.

Smoczki lateksowe są bardzo miękkie i plastyczne, co jest zarazem ich wadą oraz zaletą. Łatwo „poddają się” dziecku, ale również szybko się deformują i odkształcają. Należy je często wymieniać.

Pod względem zapachu, koloru i wytrzymałości, zdecydowanie lepsze są smoczki silikonowe, ale noworodki często mogą mieć problem z jego objęciem i utrzymaniem w buzi. Jeśli dziecko męczy się ze smoczkiem, warto podać mu smoczek kauczukowy, który wzmocni odruch ssania i dopasuje się do rytmu połykania i oddychania. Ostatecznie, to właśnie maluch zdecyduje, z którego rozwiązania chce skorzystać.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment