LOADING

Type to search

Jesienne alergie w Polsce – wszystko co musisz wiedzieć

Jesienne alergie w Polsce – wszystko co musisz wiedzieć

Kasia Październik 17, 2020
Share

Jesień to ciężki czas dla alergików. Niektóre rośliny wciąż pylą, w dodatku do gry wkraczają domowe alergeny takie jak roztocza, pleśń i grzyby. Alergia, zamiast słabnąć, nasila się. Często mylona jest z jesiennym przeziębieniem. Jak przetrwać ten ciężki okres? W jaki sposób sobie pomóc?

Co nas uczula jesienią?

Jesienią alergia wciąż ma się bardzo dobrze. Chociaż nie pylą już drzewa, trawy przestają uczulać, a zboża zniknęły z pól, alergicy wciąż narażeni się na działanie niektórych alergenów:

  • Pyłki – większość alergenów roślinnych mamy już za sobą. Wciąż jednak pylą chwasty, a wśród nich najsilniej uczulająca bylica, będąca przyczyną alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek. W jesiennym powietrzu mogą się także znaleźć śladowe ilości pyłków babki lancelowatej, pokrzywy, łubinu, perzu czy komosy.
  • Pleśnie i grzyby – wysoka wilgotność powietrza oraz optymalna temperatura wahająca się między 16 a 35°C sprzyjają intensywnemu namnażaniu się. Grzyby i pleśń rozwijają się także w słabo wentylowanych, mokrych pomieszczeniach, takich jak kuchnia, łazienka czy piwnica. Chętnie bytują w doniczkach z kwiatami.
  • Roztocza – to mikroskopijne pajęczaki bytujące w kurzu domowym. Szczególnie umiłowały sobie materacy, dywany, meble tapicerowane, zasłony, łóżka, pościele i pluszowe misie. Żywią się głównie ludzkim naskórkiem. Wysoka temperatura w mieszkaniu, oscylująca między 23°C a 25°C, duża wilgotność powietrza oraz duża ilość elementów sprzyjających osadzaniu się kurzu sprzyjają ich rozwojowi.

Jesienna aura sprawia, że chętniej spędzamy czas w domu, narażając się tym samym na działanie alergenów. Ogrzewanie mieszkania oraz szczelnie pozamykane okna, przyczyniają się do rozwoju roztoczy, pleśni i grzybów.

Profilaktyka – jak ograniczyć ekspozycję na alergeny?

Alergicy nie są w stanie całkiem wyeliminować alergenów ze swojego otoczenia. Przestrzegając jednak pewnych zasad, można je znacznie ograniczyć. Należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza na poziomie 50%. Warto zrezygnować więc z kwiatów doniczkowych, jeśli to możliwe. Częste wietrzenie mieszkaniapomoże nie tylko zmniejszyć poziom wilgotności, ale i usunie część roztoczy. Powinno się utrzymywać w mieszkaniu optymalną temperaturę, w granicach 20°C. Wskazane jest regularne wycieranie kurzy wilgotną ścierką, używanie odkurzaczy z filtrem HEPA oraz zrezygnowanie ze zbędnych dekoracji i ozdób. Jeśli mimo podjęcia tych działań objawy są silne, warto zaopatrzyć się w leki łagodzące objawy, np. Hitaxa fast, Allegra czy ClarritineAllergy.

Jak leczyć alergię?

Jeśli środki farmakologiczne nie przynoszą ulgi, życie z alergią jest coraz bardziej męczące, a unikanie alergenu jest trudne lub niemożliwe, warto rozważyć odczulanie. Jest to metoda leczenia, która ma na celu wytworzenie tolerancji na alergen, wskutek podawania coraz to większych dawek alergenu. Istnieją jednak przeciwskazania do stosowania tej metody, dlatego warto zasięgnąć porady lekarza.

Tags:

Leave a Comment