LOADING

Type to search

Jakie czynniki mogą mieć wpływ na kondycję Twojej skóry?

Jakie czynniki mogą mieć wpływ na kondycję Twojej skóry?

Kasia listopad 27, 2020
Share

Skóra chroni nasze ciało przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Pozwala również odbierać i interpretować wiele bodźców, które płyną do nas ze środowiska. Na co dzień nie myślimy jednak w ten sposób o jej roli – bardziej skupiamy się na jej atrakcyjnym wyglądzie. Istnieje szereg czynników, które mogą powodować, że nasza skóra straci na atrakcyjności. Poniżej omawiamy kilka z nich.

Wysokie i niskie temperatury

Szczególnym niebezpieczeństwem dla skóry jest oddziaływanie wysokich i niskich temperatur. Upalne dni sprzyjają poparzeniom słonecznym, które w najlepszym przypadku spowodują złuszczanie się naskórka i uciążliwe pieczenie. W przypadku długiej ekspozycji na słońce, konieczne jest korzystanie z kremów zawierających filtry. Niskie temperatury – często lekceważone – potrafią wyrządzić jeszcze więcej szkód. Odmrożenie, nawet miejscowe niesie za sobą poważne konsekwencje, dojść może do nieodwracalnego uszkodzenia tkanek i naczyń krwionośnych. W rezultacie skóra na stałe zmieni swój wygląd i strukturę.

Niebezpieczne promieniowanie UV

Wiele osób zdaje sobie sprawę z negatywnych konsekwencji działania na skórę promienie UV. Jednak znacznie mniej z ich rozmiaru oraz wpływu na życie i zdrowie człowieka. Najgroźniejsze dla skóry jest promieniowanie ultrafioletowe, wywoływać może zjawisko tak zwanego starzenia świetlnego. Polega ono na występowaniu zmian w naskórku, a następnie skórze właściwej. Pojawiają się przebarwienia skóry i zaburzenia naturalnych procesów biologicznych. Powstałe środowisko sprzyja rozwojowi chorób i nowotworów skóry. Szczególnie narażone są naczynia krwionośne, nadmiar promieniowania UV wpływa na ich zwężanie. Układ krwionośny zostaje zachwiany, co przekłada się na zmniejszenie ilości naczyń krwionośnych, a słabe ukrwienie skóry obniża poziom jej elastyczności i nawilżenia.

Choroby i nowotwory skórne

Najczęściej występujące choroby skóry to grzybice, odbarwienia, trądzik oraz atopowe zapalenie skóry. Powodują swędzenie, przebarwienia i wysypki. Czynniki te negatywnie wpływają na kondycję i estetykę skóry. Jednym z wielu, lecz najbardziej agresywnym nowotworem skóry, jest czerniak. Grupą najbardziej narażoną są osoby w młodym wieku posiadające jasną karnację, uszkodzenia skórne po stanach zapalnych, piegi oraz zakażone wirusem HPV. Ciało powinno być monitorowane, a wszelkie zmiany w wyglądzie tak zwanych pieprzyków należy skonsultować z dermatologiem. Czerniak jest nowotworem złośliwym, który szybko powoduje przerzuty. Potrafi w zaledwie kilka miesięcy zainfekować cały organizm. Znaczne ciemnienie skóry po kontakcie z promieniami słonecznymi lub w wyniku wizyty w solarium może być pierwszą fazą jego rozwoju, kluczowa dla zdrowia jest więc szybka reakcja.

Wygląd skóry ma kluczowe znaczenie w ocenie naszej atrakcyjności. Wszelkie przebarwienia i nieestetyczne zmiany mogą odebrać poczucie pewności siebie i prowadzić do zaniżonej samooceny. Warto na co dzień pamiętać o tym, by odpowiednio troszczyć się o stan swojej skóry. Coraz bogatsza jest również oferta gabinetów medycyny estetycznej. Nowoczesne zabiegi pozwalają w bezinwazyjny sposób poprawić wygląd skóry, przywrócić jej gładkość, sprężystość i ładny koloryt.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment