Skóra chroni nasze ciało przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Pozwala również odbierać i interpretować wiele bodźców, które płyną do nas ze środowiska. Na co dzień nie myślimy jednak w ten sposób o jej roli – bardziej skupiamy się na jej atrakcyjnym wyglądzie. Istnieje szereg czynników, które mogą powodować, że nasza skóra straci na atrakcyjności. Poniżej omawiamy kilka z nich.
Szczególnym niebezpieczeństwem dla skóry jest oddziaływanie wysokich i niskich temperatur. Upalne dni sprzyjają poparzeniom słonecznym, które w najlepszym przypadku spowodują złuszczanie się naskórka i uciążliwe pieczenie. W przypadku długiej ekspozycji na słońce, konieczne jest korzystanie z kremów zawierających filtry. Niskie temperatury – często lekceważone – potrafią wyrządzić jeszcze więcej szkód. Odmrożenie, nawet miejscowe niesie za sobą poważne konsekwencje, dojść może do nieodwracalnego uszkodzenia tkanek i naczyń krwionośnych. W rezultacie skóra na stałe zmieni swój wygląd i strukturę.
Wiele osób zdaje sobie sprawę z negatywnych konsekwencji działania na skórę promienie UV. Jednak znacznie mniej z ich rozmiaru oraz wpływu na życie i zdrowie człowieka. Najgroźniejsze dla skóry jest promieniowanie ultrafioletowe, wywoływać może zjawisko tak zwanego starzenia świetlnego. Polega ono na występowaniu zmian w naskórku, a następnie skórze właściwej. Pojawiają się przebarwienia skóry i zaburzenia naturalnych procesów biologicznych. Powstałe środowisko sprzyja rozwojowi chorób i nowotworów skóry. Szczególnie narażone są naczynia krwionośne, nadmiar promieniowania UV wpływa na ich zwężanie. Układ krwionośny zostaje zachwiany, co przekłada się na zmniejszenie ilości naczyń krwionośnych, a słabe ukrwienie skóry obniża poziom jej elastyczności i nawilżenia.
Najczęściej występujące choroby skóry to grzybice, odbarwienia, trądzik oraz atopowe zapalenie skóry. Powodują swędzenie, przebarwienia i wysypki. Czynniki te negatywnie wpływają na kondycję i estetykę skóry. Jednym z wielu, lecz najbardziej agresywnym nowotworem skóry, jest czerniak. Grupą najbardziej narażoną są osoby w młodym wieku posiadające jasną karnację, uszkodzenia skórne po stanach zapalnych, piegi oraz zakażone wirusem HPV. Ciało powinno być monitorowane, a wszelkie zmiany w wyglądzie tak zwanych pieprzyków należy skonsultować z dermatologiem. Czerniak jest nowotworem złośliwym, który szybko powoduje przerzuty. Potrafi w zaledwie kilka miesięcy zainfekować cały organizm. Znaczne ciemnienie skóry po kontakcie z promieniami słonecznymi lub w wyniku wizyty w solarium może być pierwszą fazą jego rozwoju, kluczowa dla zdrowia jest więc szybka reakcja.
Wygląd skóry ma kluczowe znaczenie w ocenie naszej atrakcyjności. Wszelkie przebarwienia i nieestetyczne zmiany mogą odebrać poczucie pewności siebie i prowadzić do zaniżonej samooceny. Warto na co dzień pamiętać o tym, by odpowiednio troszczyć się o stan swojej skóry. Coraz bogatsza jest również oferta gabinetów medycyny estetycznej. Nowoczesne zabiegi pozwalają w bezinwazyjny sposób poprawić wygląd skóry, przywrócić jej gładkość, sprężystość i ładny koloryt.