LOADING

Type to search

Bóle menstruacyjne – jak sobie z nimi poradzić?

Bóle menstruacyjne – jak sobie z nimi poradzić?

Kasia sierpień 15, 2020
Share

Bóle menstruacyjne są najczęstszymi objawami krwawienia miesiączkowego. Miesiączka, określana również jako okres czy menstruacja, to nic innego, jak krwawienie z dróg rodnych, spowodowane częściowym złuszczaniem się śluzówki trzonu macicy oraz usuwaniem jej fragmentów przez pochwę. W jaki sposób można zwalczyć bóle menstruacyjne?

Bóle menstruacyjne – objawy

Najczęstszą dolegliwością ginekologiczną u kobiety są bóle menstruacyjne. U większości pań, comiesięcznemu krwawieniu towarzyszą dolegliwości bólowe w podbrzuszu i okolicy krzyżowej. Występuje także dyskomfort związany ze skurczami macicy. Bolesne miesiączki często pojawiają się w parze z nudnościami, migrenami, bólami głowy, brakiem apetytu, a także z nerwowością i depresją. Badania wykazują, iż w trakcie menstruacji ponad 75% dziewcząt w wieku 14-18 lat zmaga się z bólem.

Bóle menstruacyjne – rodzaje

Ogólnie rzecz biorąc, bolesne miesiączkowanie może mieć charakter pierwotny bądź wtórny. Pierwszy typ dotyczy przede wszystkim młodych kobiet (15-20 lat), natomiast bóle miesiączkowe wtórne spowodowane są konkretnymi czynnikami, takimi jak wady rozwojowe narządu rodnego czy stan zapalny. Dolegliwości bólowe w czasie okresu przeważnie objawiają się u kobiet po 2-3 latach od rozpoczęcia miesiączkowania – po utrwaleniu cyklu menstruacyjnego. Co więcej, najbardziej podatne na pojawienie się bolesnych miesiączek są osoby bardzo wrażliwe, niestabilne emocjonalnie, nieodporne na stres, kobiety perfekcyjne wykonujące swoje cele (nawet te, wydające się ponad ich siły), znakomite uczennice i studentki.

Pierwotne bóle miesiączkowe spowodowane są zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety. Zaburzenie produkcji hormonu prostaglandyny, który występuje w układzie w większej niż normalnie ilości, przyczynia się do zwiększonego napięcia oraz częstych i mocnych skurczy mięśnia macicy – co jest bezpośrednią przyczyną dolegliwości bólowych. Jak badania wykazują, u zdrowych pań cierpiących na bolesne miesiączki produkcja prostaglandyn przez macicę jest wzmożona, a ich wysokie stężenie stanowi przyczynę napięcia macicy i jej częstych skurczów.

W jaki sposób można łagodzić dolegliwości bólu menstruacyjnego?

W przypadku wystąpienia silnych bóli menstruacyjnych warto stosować się do następujących wskazówek:

  • Od połowy cyklu miesiączkowego należy unikać ostrych przypraw i soli.
  • Warto stosować sprawdzone leki przeciwbólowe jak np. ibuprom sprint.
  • Zaleca się zwiększyć ilość produktów zawierających magnez i wapń.
  • Należy unikać picia mocnej herbaty, coca-coli i kawy.
  • Rekomenduje się picie naparów, mających właściwości rozkurczowe, takich jak mięta, rumianek, czy herbaty malinowe
  • Należy stosować ciepłe, lecz nie gorące, okłady na brzuch (plastry rozgrzewające, zwilżony ręcznik).
Tags:

You Might also Like

Leave a Comment