LOADING

Type to search

Rekuperacja – nowoczesna motoryzacja

Rekuperacja – nowoczesna motoryzacja

Kasia sierpień 22, 2021
Share

Rekuperacja w świecie obecnym to głównie motoryzacja, a konkretniej silniki diesla i benzynowe posiadające turbinę, a nawet dwie. silniki tego rodzaju osiągają dość wysoką moc w tych wyższych partiach, ale też i wyższe spalanie. Kluczowe znaczenie w ich przypadku ma też i to nieco wyższe mechaniczne zużycie. Jednym słowem rekuperacja ma i zalety i wady. Rzecz jasna w tym świecie zalety są ważniejszymi od wad, bo silnik benzynowy ma dość wysoką moc, jeśli ma dwie turbiny i co równie istotne spełnia on te dość wysokie normy, jeśli chodzi o emisję szkodliwych gazów, ale i tak te jednostki napędowe wyprą silniki elektryczne, w których przypadku rekuperacja też jest osiągalną. Mowa tu o tym, że podczas hamowania auta z silnikiem elektrycznym część energii jest odzyskiwana i trafia do akumulatora danego pojazdu.

Czy rekuperacja w motoryzacji będzie lepszą?

Nie wiadomo czy rekuperacja w przypadku tradycyjnej motoryzacji spalinowej stanie się o wiele lepszą, ale w przypadku elektrycznej ta koncepcja będzie się rozwijać, czyli może nawet dojść do tego, że podczas hamowania sto procent mocy hamowania powróci do akumulatora. Tak mogą nam pokazywać ten proces wyświetlacze w aucie elektrycznym, ale prawdą jest to, że w znacznym stopniu taka energia hamowania będzie wytracaną pod postacią ciepła. w ten konkretny sposób jest ona także traconą i co równie istotne temu zjawisku nie da się zapobiec w stu procentach, bo energia niemal zawsze będzie tą po części wytracaną. Widać to doskonale na przykładzie silnika spalinowego z dwiema turbinami. Jego osprzęt solidnie się nagrzewa i to zwłaszcza wtedy gdy ma on znaczną moc, a to nagrzewanie się oznacza przynajmniej częściową utratę mocy. Wiele znaczy też i to, że rekuperacja w przypadku pojazdów elektrycznych jeszcze przez długie lata będzie udoskonalaną, bo ten typ motoryzacji jest obecnie tym preferowanym. Dlatego diesle z dwiema turbinami znikają z rynku i co równie istotne każdy z producentów ma w ofercie jakiś model auta elektrycznego.

Kolejne wiele mówiące wzmianki.

Rekuperacja w motoryzacji to nie sprawa prosta, bo pozyskiwanie energii elektrycznej z tego hamującego auta elektrycznego to proces dość trudny jeśli chodzi o pozyskanie energii, bo pojazd ma swoją masę i jej spowolnienie trzeba zamienić w energię i to znaczną. Jednym słowem od strony technicznej proces ten musi działać perfekcyjnie i co równie istotne taki system odzyskiwania energii trzeba konserwować i to uważnie, bo od jego działania zależy także bezpieczeństwo, czyli to są dość skomplikowane kwestie natury technicznej.

Źródło: https://www.wojwent.com

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment