LOADING

Type to search

Co powoduje modzele i jak można sobie z nimi radzić?

Co powoduje modzele i jak można sobie z nimi radzić?

Kasia Wrzesień 17, 2019
Share

Problemy ze stopami ma coraz więcej kobiet. Wiele z nich niestety je ignoruje i nie stosuje profilaktyki. Dla dużej grupy pań dolegliwości związane ze stopami są bardzo wstydliwym problem, z którym, mimo wszystko, nie chcą się dzielić z żadnym specjalistą, jak choćby kosmetyczka czy lekarz. Bardzo często problemem są np. modzele, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale przede wszystkim mogą powodować ból i dyskomfort w czasie chodzenia, dłuższego stania czy uprawiania sportów.

Modzele – popularna dolegliwość wielu kobiety

Jedną z często występujących dolegliwości są modzele, czyli zgrubienia naskórka na stopach, które pojawiają się w miejscach nadmiernego ucisku, na przykład w wyniku noszenia niewłaściwie dobranego obuwia. Jest to reakcja obronna organizmu, która ma za zadanie zabezpieczać delikatne wewnętrzne warstwy skóry przed podrażnieniami i ewentualnym uszkodzeniem w wyniku otarcia. Niewielkie modzele nie powodują dyskomfortu, dlatego często są ignorowane lub nawet niezauważone przez wiele kobiet. Problem pojawia się później, gdy wzmocnionej skóry jest zbyt wiele i narośl ta zaczyna powodować ból i nadmierny ucisk. Najczęściej niedoskonałości te pojawiają się na podeszwie stopy, pod dużym palcem, a także pomiędzy palcami.

Jak postępować z modzelami?

Modzele w początkowych etapach nie wymagają specjalistycznego leczenia, a jedynie kilku prostych zabiegów kosmetycznych, które z powodzeniem można wykonać w domowym zaciszu. Na początku warto wypróbować ciepłe kąpiele z dodatkiem soli i sody oczyszczonej bądź rumianku. Kolejnym krokiem może być przygotowanie okładów z octu. Dzięki temu modzele zostaną zmiękczone i łatwiej będzie je usunąć np. z użyciem pumeksu lub pilnika. Jeśli to nie pomoże, warto udać się do drogerii, aby kupić specjalistyczne preparaty do pielęgnacji stóp z dodatkiem kwasu mlekowego lub kwasu acetylosalicylowego. W profilaktyce i zapobieganiu dalszemu rozwojowi pomocne mogą okazać się także miękkie okrągłe plastry – https://shefoot.pl/pl/produkty-konsumenckie/duze-elastyczne-filcowe-krazki-ochronne-na-odciski/, których zadaniem jest minimalizowanie ucisku i asekuracja przed kolejnymi podrażnieniami miejsca, w którym pojawia się narośl. Delikatne filcowe plastry łagodzą też ból i przynoszą ulgę zmęczonym stopom. W wielu przypadkach tych kilka sposobów pomaga trwale zapomnieć o dyskomforcie i na nowo odczuwać radość nawet z wielogodzinnych spacerów, biegania czy jazdy na rowerze.

Tags:

Leave a Comment