LOADING

Type to search

Wszystko, co musisz wiedzieć o łojotokowym zapaleniu skóry

Tags: , ,

Wszystko, co musisz wiedzieć o łojotokowym zapaleniu skóry

Kasia sierpień 3, 2020
Share

Zapalenie łojotokowe skóry jest złośliwą chorobą, która najczęściej dotyczy młodych ludzi w okresie pokwitania – a więc wtedy, gdy wygląd jest dla nich jedną z najważniejszych rzeczy w życiu. Schorzenie to może również wystąpić u małych dzieci i dorosłych. Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry? Jak sobie z nim radzić?

Przebieg schorzenia w okresie dojrzewania

Przed okresem pokwitania zapalenie łojotokowe skóry zdarza się bardzo rzadko. Za to, gdy już się pojawi, może sprawić naprawdę wiele nieprzyjemności. W okresie dojrzewania gwałtownie wzrasta aktywność gruczołów łojowych skóry. Produkcja sebum (tłuszczu będącego składnikiem płaszcza lipidowego skóry) osiąga wtedy swój szczyt. Jest go tyle, że skóra zaczyna reagować podrażnieniem – nadmiernie złuszcza się naskórek, a włosy (w przypadku owłosionej części ciała) przerzedzają się. Jest to skutkiem zarówno wzrostem ilości łoju, jak i jego składem. W czasie, gdy ciało gwałtownie się zmienia pod wpływem hormonów, zmienia się również skład produkowanego sebum – wzrasta w nim zawartość trójglicerydów, maleje natomiast ilość estrów i kwasów tłuszczowych.

Im człowiek jest bardziej dojrzały, tym problemy z zapaleniem łojotokowym skóry są mniej spotykane, choć w dalszym ciągu typowe dla młodych dorosłych, mogą przytrafić się osobą po pięćdziesiątce.

Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry?

W wyniku nadmiernej produkcji łoju skóra staje się błyszcząca i sprawia wrażenie nieświeżej. Jest to jedynie przetłuszczająca się cera. Czasem w okolicach, gdzie mają miejsce liczne gruczoły łojowe, mogą wystąpić plamy rumieniowe o nieregularnym kształcie, na których zauważalne są fragmenty złuszczającego się naskórka, zabarwione przez skumulowany w warstwie rogowej łój na żółtawy kolor. Gdy stan zapalny jest nasilony (co zdarza się szczególnie w fałdach skórnych, w których utrudniony jest dostęp świeżego powietrza oraz jego swobodna cyrkulacja) mogą pojawić się czerwone zmiany wysiłkowe. Może im towarzyszyć świąd, a nawet wrażenie, że skóra piecze. Nie są to dolegliwości, które stale męczą chorego, a raczej występują w zależności od okoliczności, np. w okolicach intensywnego pocenia się lub podczas upałów będą się nasilać.

Zapalenie łojotokowe skóry – jak wygląda leczenie?

Pierwszym krokiem powinna być zawsze wizyta u dermatologa. Musi on dokonać diagnozy problemu oraz właściwie zaplanować leczenie. Kuracja powinna być dostosowana do każdego pacjenta indywidualnie, dzięki temu jest ona skuteczniejsza – a walka z łojotokowym zapaleniem skóry oraz z jego tendencją do nawracania, nie należy do łatwych. Często dość szybko przychodzi poprawa, jednak gdy tylko leczenie zostaje przerwane – równie szybko choroba nawraca. W związku z tym pacjent powinien nastawić się raczej na wieloletnią walkę o czystą, gładką i zdrową skórę. Przeważnie stosuje się specjalne szampony i płyny do przemywania skóry, które są bogate w substancje przeciwgrzybiczne (selen, siarkę, dziegieć), które eliminują przyczynę dolegliwości.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment