LOADING

Type to search

Wpływ promieni UV na skórę

Wpływ promieni UV na skórę

Kasia styczeń 4, 2019
Share

Plaża, słońce, urlop i my – to dla wielu wymarzona forma spędzania wakacji. W tak błogiej atmosferze warto jednak pamiętać o naszej skórze. Bo choć my bawimy się świetnie, to właśnie ona narażona jest na największe niebezpieczeństwo.

Wyróżniamy kilka typów promieniowania ultrafioletowego. Wśród nich, znaczący wpływ na naszą skórę mają dwa: UVA i UVB.  To pierwsze obecne jest przez cały rok. Promienie UVA przedzierają się przez chmury, mgły, a nawet szkło. Choć ten rodzaj promieni nie przyczynia się do powstawania oparzeń słonecznych, to jest szczególnie niebezpieczny. Promienie UVA wnikają głęboko w skórę i przyczyniają się do tworzenia wolnych rodników, a także do powstawania zmian skórnych. Skutkiem tego jest fotostarzenie się skóry, zaburzenia pigmentacji, alergie czy niektóre nowotwory skóry. Kolejny rodzaj promieni, które docierają na ziemię, to promienie UVB. To dzięki nim skóra napiera ładnego, brązowego koloru. Trzeba jednak uważać – promieniowanie UVB odpowiedzialne jest także za poparzenia słoneczne i zmiany skórne. Co istotne, ten rodzaj promieni, przenika przez wodę – w związku z czym opalamy się także podczas kąpieli w morzu czy basenie.

Dermatolodzy apelują, by chronić skórę przed oboma typami promieniowania ultrafioletowego. Taką ochronę zapewniają kremy z filtrem. Osoby o jasnej karnacji, powinny używać kremów o wysokim współczynniku ochronnym – powyżej 15 SPF. Osoby o ciemniejszej karnacji, mogą pozwolić sobie na niższy filtr. Ta zasada nie dotyczy jednak najmłodszych. Rodzice muszą pamiętać, że skóra dzieci jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej ochrony. Najlepiej w takim  wypadku stosować tzw. blokery, czyli filtry 50 SPF. Szczególnie podczas wypoczynku nad wodą, warto zwrócić uwagę, by stosowany przez nas krem, był wodoodporny. Dermatolodzy zwracają jednak uwagę, że krem z filtrem należy aplikować kilka razy dziennie.

Niezależnie od tego, lekarze apelują, by w wyjątkowo upalne dni, ograniczyć ekspozycję skóry na słońce w godzinach 10-14. W tym czasie promieniowanie jest największe, a co za tym idzie, najbardziej niebezpieczne dla naszej skóry. W godzinach szczytu, najlepiej postawić na wypoczynek w cieniu.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment