LOADING

Type to search

Ugryzienie kleszcza. Jak chronić się przed boreliozą?

Ugryzienie kleszcza. Jak chronić się przed boreliozą?

Kasia maj 20, 2020
Share

Im cieplej robi się na dworze, tym chętniej wychodzimy na spacery na łono natury. Niestety, naraża nas to na nieprzyjemny kontakt z kleszczami. Dlaczego ich ukąszenia są tak niebezpieczny i jak się przed nimi bronić?

Dlaczego ugryzienia kleszcza są tak groźne?

Kleszcze to niepozorne pajęczaki, które są zliczane są do pasożytów kręgowców. Pasożytują na krwi ssaków – w tym także ludzi – przenosząc wiele szkodliwych drobnoustrojów, które powodują choroby. Najbardziej niebezpieczne jest odkleszczowe zapalenie mózgu, jednak najpopularniejszą chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza. To wieloukładowe zakaźne schorzenie jest niezwykle groźne i charakteryzuje się wielorakimi i często nieoczywistymi objawami. Niekiedy choroba pozostaje w ukryciu przez wiele lat, dlatego jej wykrywalność jest o wiele mniejsza, niż byłoby to możliwe w innych okolicznościach.

Co zrobić po ugryzieniu kleszcza?

Warto zaznaczyć, że najważniejsza jest profilaktyka, przed wyprawą do lasu, parku czy na spotkanie na łonie natury, wykorzystajmy dostępne na rynku preparaty antykleszczowe. Niestety, te nie zawsze są w stu procentach skuteczne.

Kiedy zauważymy, że zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza, powinniśmy w bezpieczny sposób usunąć go ze skóry i obserwować czy w okolicy ukąszenia nie pojawia się rumień. Wówczas należy zgłosić się do lekarza po antybiotyki. Niestety, jak już zostało wspomniane borelioza nie zawsze daje szybkie objawy. Branie antybiotyków po każdym ukąszeniu kleszcza może być natomiast kłopotliwe, szczególnie dla osób, które wiele czasu spędzają na łonie natury. Warto więc skorzystać z nowoczesnego badania DNA kleszcza.

Na czym ono polega? Wystarczy ostrożnie wyjąć pasożyta ze skóry i umieścić go w specjalnym pojemniku. Następnie pasożyt wysyłany jest do laboratorium, gdzie w odpowiednich warunkach przeprowadzane jest badanie DNA, które pozwala sprawdzić, czy ten konkretny pajęczak jest nosicielem boreliozy. Szybkie leczenie tej choroby pozwala na uniknięcie przyszłych problemów zdrowotnych, dlatego zdecydowanie warto skorzystać z takiego badania. W Warszawie kleszcza można zbadać w firmie Blumed. Szczegóły można znaleźć na stronie https://zbadajkleszcza.pl/badanie-kleszcza-warszawa/. Kleszcza można dostarczyć na adres Stefana Starzyńskiego 10.

Tags:

Leave a Comment