LOADING

Type to search

Tonik do twarzy – kosmetyk zbędny czy konieczny w codziennej pielęgnacji?

Tonik do twarzy – kosmetyk zbędny czy konieczny w codziennej pielęgnacji?

Kasia Sierpień 24, 2020
Share

Toniki do twarzy to produkty, które są najczęściej pomijanymi kosmetykami w codziennej pielęgnacji. Wiele kobiet nie tonizuje swojej skóry w ogóle lub robi to sporadycznie. Aktualnie, większość marek kosmetycznych posiada tonik do twarzy w swojej ofercie, dlatego ich wybór jest ogromny. Dlaczego warto wprowadzić ten krok do codziennej pielęgnacji i na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Odpowiednie pH cery

Większość produktów myjących, które stosujemy codziennie (np. żele i pianki do twarzy) posiadają z reguły odczyn zasadowy, a skóra – odczyn kwaśny i wynosi około 5. Po każdym oczyszczaniu skóry z makijażu i nadmiaru sebum warto również użyć produktu, który przywróci skórze odpowiednie, naturalne pH. W tym celu powstały właśnie toniki. Używanie ich jest szczególnie istotne w przypadku posiadania skóry problematycznej, trądzikowej lub z AZS. Wysokie pH skóry sprawia, że może pojawiać się dyskomfort, podrażnienia lub uczucie swędzenia. Warto dodać, że na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej mają również wpływ inne czynniki – np. środowiskowe lub zdrowotne.

Właściwości toników

Oprócz przywracania skórze odpowiedniego pH – toniki do twarzy tego typu wykazują również inne działanie pielęgnacyjne. Samo słowo „tonic” oznacza „wzmacniać”, a więc produkty te doskonale uzupełniają pielęgnację i potęgują działanie pozostałych kosmetyków – np. serów lub kremów do twarzy. Dodatkowo, na sklepowych półkach znaleźć można toniki, które dedykowane są do konkretnego typu cery – np. do skóry mieszanej, normalnej lub suchej. Dobrane w odpowiedni sposób – produkty te mogą nawilżać cerę (np. Resibo – Tonik-Esencja Nawilżająca), rozjaśniać przebarwienia, eliminować podrażnienia, odświeżać (np. Tonik Odświeżający z Winogronem marki Garnier), odżywiać, a nawet przyczynić się do minimalizowania niedoskonałości.

Tonik a inne produkty kosmetyczne

Jeszcze kilka lat temu utarty był pogląd, iż płyn micelarny z powodzeniem zastąpić może tonik i produkty te traktowane były wręcz zamiennie. Na szczęście, coraz większa ilość konsumentów ma świadomość zupełnie innego przeznaczenia obu kosmetyków. Toniki z pewnością nie mogą zastępować płynów do demakijażu, a produkty oczyszczające – toników. Zamiennie z tonikami mogą być natomiast stosowane hydrolaty. Są to wody kwiatowe, uzyskiwane w procesie destylacji. Posiadają duże właściwości pielęgnacyjne i są naturalnymi zamiennikami toników. Przy wyborze hydrolatu, warto zwrócić uwagę na jego poziom pH (większość toników posiada pH w granicach 5-6).

Dobroczynne składniki

Skuteczny tonik do twarzy można stworzyć samodzielnie, przy użyciu kilku składników. Tonik na bazie szałwii i rumianku doskonale sprawdzi się w przypadku posiadania skóry tłustej. Oba składniki pozostawiają skórę matową i kontrolują ilość wydzielanego sebum. Tonik na bazie imbiru wpływa na elastyczność cery, przez co może być stosowany w przypadku posiadania skóry dojrzałej. Rumianek działa nawilżająco, a zielona herbata – przeciwzapalnie i łagodząco. Oczywiście, większość z tych składników znaleźć można w tonikach, które stworzone są przez poszczególne marki kosmetyczne. Warto zwracać uwagę na receptury produktów i przeanalizować, czy dany składnik będzie odpowiedni do danego typu skóry i potrzeb cery.

Toniki do twarzy to bez wątpienia kosmetyki, które nie powinny być pomijane w codziennej pielęgnacji. Znacząco wpływają na wchłanianie składników aktywnych zawartych w innych produktach – np. kremach, przywracają skórze odpowiedni odczyn pH i mogą przyczynić się do poprawy wyglądu cery. Wielość produktów pozwala dostosować tonik do potrzeb skóry, aby w jak najlepszy sposób dbać o kondycję i wygląd cery.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment