LOADING

Type to search

Stres i jego wpływ na zdrowie

Stres i jego wpływ na zdrowie

Kasia listopad 25, 2017
Share

Stres nie jest tylko i wyłącznie czynnikiem dotyczącym uczniów szkół lub pracowników w korporacjach. Na pewno jest to czynnik, który w dobie współczesnej jest znacznie bardziej widoczny i obecny w naszej rzeczywistości niż niegdyś. Stres to element, który może dotyczyć każdego człowieka niezależnie od stanowiska pracy, stylu życia. Nie należy go lekceważyć i przechodzić nad nim do porządku dziennego.

Długotrwały stres

Stres, który utrzymuje się przez dłuższy czas, nie jest obojętny dla ludzkiego zdrowia. Może on stać się również bardzo niebezpieczny i skutkować zagrożeniem dla życia człowieka. Mówimy o wystąpieniu pewnych somatycznych objawów stresu. Zawały serca, rozwój nowotworów, wzrost ciśnienia tętniczego, różnego rodzaju nerwice, inne rodzaje chorób psychicznych, w tym również depresje mogą mieć swoje źródło właśnie w stresie. Walka z nim jest współcześnie nierówna, aczkolwiek należy zadać sobie pytanie o to, co jest dla nas najważniejsze, jakie wartości są najbardziej istotne. Tym samym tak naprawdę wybór należy do nas. Walka ze stresem nie jest niczym trudnym, aczkolwiek wymaga podjęcia odważnej decyzji. Odcięcie się od czynników powodujących wystąpienie stresu jest czymś bardzo ważnym i jest to najlepsze wyjście w sytuacji, gdy ów stres jest zbyt duży. Czasem jest to związane z koniecznością zerwania toksycznych relacji, czasem z koniecznością zmiany pracy, otoczenia. Wydaje się niemożliwe?

Pokonaj ograniczenia

Ograniczeniem są nasze własne przyzwyczajenia, nasz własny sposób myślenia, przyjęta przez nas hierarchia wartości. Stres nie powinien być czynnikiem, który powoduje pogorszenie naszego zdrowia, który powinien kierować naszą codziennością. To my sami decydujemy o tym, jak wygląda nasza codzienność. Oczywiście jest to pewnego rodzaju teoria. Ważne jest to, aby ową teorię przekuć na codzienne decyzje, postawy i zachowania. Stres to zjawisko, którego skala będzie prawdopodobnie coraz bardziej rosła. Tym samym można mówić o coraz większym jego wpływie na zdrowie człowieka, a także na jakość jego życia.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment