Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek, takich jak jednodniowe, miesięczne, toryczne, sferyczne, miękkie, twarde itd. W związku z tak dużym wyborem produktów trudno wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Soczewki kontaktowe można podzielić ze względu na czas noszenia, materiał z jakiego zostały wykonane, przeznaczenie oraz tryb noszenia. Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru idealnej dla siebie soczewki?
Podział soczewek ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane
Biorąc pod uwagę materiał soczewek, wyróżniamy:
- Soczewki twarde – wykonane są ze szkła organicznego Polimetakrylanu metylu (PMMA) o stosunkowo dużej przepuszczalności tlenu i jednoczesnej wysokiej sztywności. Ze względu na mniejszy komfort stosowania w porównaniu z soczewkami miękkimi, są one coraz mniej popularne i wykorzystuje się je jedynie wtedy, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia korekcji wzroku przy użyciu soczewek miękkich.
- Soczewki miękkie – powstałe z miękkich, komfortowych materiałów cechujących się wysoką przepuszczalnością tlenu. Do ich produkcji wykorzystuje się takie materiały jak hydrożel i sylikonowy-hydrożel. Pierwszy z nich sprawia, że soczewki są dobrze uwodnione, delikatne, w zasadzie niewyczuwalne na oku, jednak o niższej przepuszczalności tlenu. Drugi typ natomiast bardzo dobrze przepuszcza tlen, dzięki zawartości silikonu, jednak cechuje się większą sztywnością w porównaniu do materiałów hydrożelowych.
Soczewki kontaktowe – podział ze względu na czas noszenia
Soczewki kontaktowe klasyfikowane są również ze względu na ich czas noszenia. W związku z tym wyróżniamy:
- Soczewki jednodniowe – są to soczewki jednorazowego użytku, które po zdjęciu należy wyrzucić. Nie wymagają one pielęgnacji. Jest to najzdrowszy i najbardziej higieniczny sposób wymiany soczewek. Szczególnie zaleca się je osobom, które dotąd nie nosiły soczewek oraz szukają alternatywy dla okularów, jak również tym, którzy regularnie noszą soczewki, ale cenią sobie brak konieczności pielęgnacji, mają skłonność do alergii i wrażliwe oczy. Codzienna wymiana soczewek zapewnia brak efektu starzenia się soczewki oraz powstawania osadów powierzchniowych, co skutkuje niezmiennym komfortem, niezależnie od czasu noszenia soczewek.
- Wielokrotnego użytku (dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne) – używa się ich wielokrotnie przez określony czas. Ten typ soczewek wymaga pielęgnacji, co oznacza, że po zdjęciu soczewek należy je zdezynfekować i wyczyścić. Kolejnego dnia zakłada się tę samą wyczyszczoną parę soczewek. Odpowiednia pielęgnacja oraz regularne wymiany soczewek zapewniają zachowanie zdrowia oczu.
- Soczewki roczne (konwencjonalne) – to najstarsza grupa soczewek miękkich. Są one przeznaczone do noszenia przez okres całego roku w trybie dziennym. Produkowane są z tradycyjnych materiałów hydrożelowych. W związku z dynamicznym rozwojem rynku oraz pojawieniem się nowocześniejszych rozwiązań obecnie soczewki te są aplikowane jedynie wtedy, gdy niemożliwa jest aplikacja soczewek o krótszej wymianie.